Chist-Era Era-Net Projesi 2019 Yılı Çağrısı Açıldı


9.12.2019

Chist-Era Era-Net Projesi 2019 Yılı Çağrısı Açıldı

Chist-Era Era-Net Projesi Çağrısı “Açıklanabilir Makine Öğrenmesi temelli Yapay Zeka” ve  “Çevresel Sürdürülebilirlik için Özgün Hesaplamalı Yaklaşımlar” konularında açıldı.

Çağrı için oluşturulacak konsorsiyumun çağrıya kayıtlı ülkeler listesindeki en az 3 farklı ülkeden ortak içermesi gerekmektedir. Çağrıya katıl ülkelerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

Çağrıya sunulacak projeler aşağıdaki konularda olmalıdır:

  • Açıklanabilir Makine Öğrenmesi temelli Yapay Zeka (XAI)
  • Çevresel Sürdürülebilirlik için Özgün Hesaplamalı Yaklaşımlar (CES)

Çağrı ile yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar %100 destek oranı ile desteklenecektir. Proje süresi 24 ya da 36 ay olarak seçilebilir.

Ülkemizden başvuracak bir proje; TÜBİTAK tarafından PTİ ve kurum hissesi hariç toplamda en fazla 1 Milyon TL ile desteklenebilecektir.

CHIST-ERA IV web sayfasından (http://www.chistera.eu/) yapılacak 1. Aşama Başvurusunun son tarihi (Konsorsiyum adına Koordinatör yapacaktır.): 14 Şubat 2020 17:00 (Orta Avrupa Saati).

Çağrının duyurulması için iki adet webinar hazırlanmaktadır. Kayıt olmak için ilgili başlığa tıklayınız.

Çağrıya ortak arama veya ortaklık önerme için bir web sitesi oluşturulmuştur, incelemek için http://www.chistera.eu/call-2019-eoi adresini ziyaret ediniz.

Çağrıya başvuracak araştırmacıların Ulusal İrtibat Noktası Serkan ÜÇER (serkan.ucer@tubitak.gov.tr) ile başvuruları öncesi irtibata geçmesi önerilmektedir. Ayrıca araştırmacıların çağrı takvimi ve prosedürler gibi konularda yapılacak güncellemelerden haber almak için http://www.chistera.eu/chist-era-call-2019-newsletter adresine kayıt olmaları önerilmektedir.


LinkedIn Paylaş